Doba postní nás vede k vnitřní duchovní obnově a vybízí nás k větší soustředěnosti, sebeovládání, kajícnosti a smírnému odčiňování hříchů. Ve středu začíná svatopostní období. Liturgie postní doby nás vede k vnitřní duchovní obnově a vybízí nás k větší soustředěnosti, sebeovládání, kajícnosti a smírnému odčinění hříchů.

Každý slušný katolík ví, že v tomto období se máme zdržovat zábav, plesů a když se pořádají svatby, tak s vědomím, že je postní doba. Máme též omezit sledování televize a vyhýbat se radovánkám, které se neslučují s postní dobou. Zvlášť se zdůrazňuje velký půst na Popeleční středu a Velký pátek, kdy se postíme nejenom od masa, ale je i půst újmy (kdy se máme najíst jenom jednou za den bezmasých pokrmů), výjimku tvoří staří a vážně nemocní, těch se půst újmy netýká.

P. Mgr. Pavel Klimovič, SDB