Stropní projekce promítaná v kostele sv. Petra a Pavla ŘK farnosti Bohnice při výstavě historických betlémů u příležitosti pořádání akce Starobohnické vánoční těšení 2015 a 2016.

Foto: Renata Molová, střih: David Daniel, hudba: Libera

Srdečně vás zveme na sedmý ročník Starobohnického vánočního těšení, které se bude konat v neděli 20. prosince od 12:00 na náměstí ve Starých Bohnicích.
Akce je společným projektem Římskokatolické farnosti Bohnice a Úřadu Městské části Prahy 8. Už nyní se můžete těšit na bohatý doprovodný hudební program, tradiční tombolu a kostýmovaný průvod z Nazaretu do Betléma. Součástí letošního ročníku této oblíbené předvánoční akce bude výstava lidových betlémů, probíhající v kostele sv. Petra a Pavla, spolu s výstavou Adventní fotografie, umístěné na Statku Vraných. Na starobohnickém náměstí  navštívíte bohatý vánoční jarmark a čtvrtou adventní neděli strávíte ve sváteční náladě blížících se vánočních svátků. Podrobné informace naleznete také na Facebooku farnosti a webových stránkách MČ Praha 8.

Organizační team ŘK Farnosti Bohnice.

obr tes votrProč bychom se netěšili, když nám Pán Bůh úctu k tradici dal, aneb o Zlaté neděli každý správný obyvatel Prahy osm zavítá na Starobohnické vánoční těšení.
I když to vypadá, že do vánoc zbývá ještě spousta času, kvas života farníků kostela Petra a Pavla nasvědčuje o pravém opaku. Tento zdánlivě nepatrný kostel je ukryt pod vzrostlými lipami za Ústavní ulicí, kde jakoby přilepen na pozadí Psychiatrické nemocnice. Lidé, kteří tam chodí, připravují letos již po několikráte pod vedením Otce Klimoviče tradiční Starobohnické vánoční těšení, na které Vás tímto srdečně zvou. Letos se bude konat o Zlaté neděli a začne krátce po obědě.

Možná Vás napadne: Dejte nám pokoj s Těšením „my budeme mít o Zlaté neděli jiný program a nejvíce náš potěší, když budeme mít na konci roku zaplacené účty a když seženeme nějaké neotřelé dárky pro manželku, manžela, Pepíčka, Mařenku, babičku a dědečka a také když seženeme opraváře pračky, která už (Bůh ví proč) zase vytekla a nenahřívá vodu. Zkrátka a dobře kolotoč horečnatých příprav než si celí říční sedneme v klidu a pohodě k vánoční tabuli, nad kterou se bude vznášet atmosféra Vánoc vznášet jako přízrak zlého snu na téma: Co všechno jsme museli stihnout, abychom se k ní mohli odebrat.

Těšení je o něčem jiném. Je to o schopnosti vystoupit z kolotoče toho všeho, „Co se musí udělat“ a „Co všechno musíme mít“ a stažením se ke kořenům, k naší historii a k tomu, jaké byly vánoce za časů našich předků. Je také o schopnosti vzít na něj děti vlastní nebo z kruhu příbuzných a známých a společně s nimi žasnout nad živými Jesličkami s „pravými ovcemi“, zazpívat si na vánoční koledy, shlédnout vánoční obyčeje a sehnat tam nějaký ručně vyrobený dárek na poslední chvíli nebo nějakým finančním obnosem přispět na dobrý úmysl pro ty, kteří vydařené vánoční svátky určitě mít nebudou. Je to o tom umět aspoň na chvilku vidět atmosféru s ní spojenou očima ne dospělých, ale dětí aspoň na chvíli vnímat nejen ruch a kolotoč, ale také poezii, která kolem nás je. A o tu poezii a kouzlo Vánoc právě jde. Přijďte se i Vy podívat a potěšit mezi nás. Budete srdečně vítáni a určitě se přeladíte na něco jiného a pěkného, co Vás velmi pohladí na duši a také potěší.

Vaši přátelé z farnosti kostela Svatého Petra a Pavla ve starých Bohnicích.

MUDr. Martina Votrubová
Obrázek je od akademické malířky paní Jiřiny

Starobohnické vánoční těšení se může konat díky podpoře Úřadu městské části Praha 8
logomc8

IMG 1381Díky všem, kteří se podíleli na organizaci Těšení 2015. Každý z vás přispěl do mozaiky opět úspěšného ročníku, který ocenili i návštěvníci tradiční akce. A právě teď se můžete podívat na krásné fotky od pana Koženého seniora. Zveme vás k malé virtuální vzpomínce na Starobohnické vánoční těšení, které se konalo již v minulém roce.

Požehnaný rok 2016 vám všem.