Svátostná služba je jedním z hlavních poslání farnosti. Kněz věřícím otevírá brány ke svátostem případně k dalším církevním úkonům, kterým církev přikládá mimořádný význam. Provázejí život věřícího člověka od narození až ke smrti. To, co nabízí církev skrze svou svátostnou službu, je viditelným ztvárněním Boží milosti a lásky, Jeho osobního vztahu ke každému člověku.
Udělení některé ze svátostí nebo dalšího církevního úkonu vždy vyžaduje určité dispozice na straně žadatele. Mějte proto na paměti, že je vhodné s předstihem (u křtu a svatby několikaměsíčním) nejprve kontaktovat kněze nebo pastorační asistentku paní Mgr. Marii Böhmovou ve farnosti a to nejlépe telefonicky nebo v kostele po skončení mše svaté.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon: +420605927068
KŘEST
Křest je tzv. iniciační svátost, to znamená, že křtem se člověk stává v pravém slova smyslu křesťanem. V rámci svátostí je křest jejich branou, to znamená, že ostatní svátosti může přijmout jen člověk pokřtěný. Křtí se obvykle dospělí lidé nebo malé děti, pokud se za ně rodiče a kmotři zaručí, že budou vychovávání ve víře v Ježíše Krista.
BIŘMOVÁNÍ
Biřmovaný přijímá dary Ducha svatého na znamení trvalého přijetí do služby Ježíšem Kristem. Biřmuje obvykle biskup, ke přijetí svátosti je obvyklá delší příprava.
EUCHARISTIE - SVATÉ PŘIJÍMÁNÍ
Eucharistie je svátostí naplňující křesťanský život - osobním setkáním s tělem a krví Krista pod způsobou chleba a vína, jak nám to odkázal při Poslední večeři.
Je díkuvzdáním Bohu, připomínkou Kristovy smrti za nás i slavností společenství církve, neboť je vrcholem každé mše svaté. Tuto svátost tedy mohou věřící, kteří jsou k ní připraveni, přijímat opakovaně, při každé sloužené mši svaté.
SVÁTOST NEMOCNÝCH
Pomazáním olejem dostávají dary Ducha sv. k záchraně a posile duše i těla.
MANŽELSTVÍ
V tradici církve je manželství svátostí, kterou se naplňuje vzájemný vztah muže a ženy, přirozené povolání člověka k lásce.
Svátostné znamení, které si udělují manželé navzájem před služebníkem církve, je svobodný úkon, jímž se muž a žena vzájemně sobě dávají a přijímají.
CÍRKEVNÍ POHŘEB
Církevní pohřeb je posledním rozloučením církevního společenství se zemřelým na jeho pozemské cestě.
Jako křesťané věříme ve vzkříšení mrtvých a věčný život u Boha, proto se společenství církve modlí, aby její zemřelí věřící, přičlenění křtem k ukřižovanému a zmrtvýchvstalému Kristu, přešli ze smrti do života v nebi.
MEŠNÍ INTENCE
Každá mše svatá je sloužena jako "oběť" s určitým úmyslem, cílem (např. za spásu duší, za společenství farnosti aj.).
Tyto úmysly ovšem mohou předkládat a žádat po knězi sami věřící - účinek sloužené mše je tedy s důvěrou kněze a všech přítomných směřován k danému účelu. Nejčastější mešní intencí bývají prosby za spásu duše zemřelých členů rodiny, ale též za uzdravení v nemoci, překonání těžké situace a podobně.
ŽEHNÁNÍ
Žehnání nebo požehnání, nejčastěji materiální věci (obrazu, křížku, bytu) je obřad, kterým se určité věci slavnostně vyprošuje Boží požehnání k její prospěšnosti lidem.
Pokud budete mít zájem o některou službu církve - křest dítěte, o vlastní křest, o přestup do římskokatolické církve, o biřmování, svatbu, pohřeb, intenci (zadání) mše svaté, obraťte se na pastorační referentku Mgr. Marii Böhmovou
mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon: +420605927068